Állj mellénk! Legyél pártoló tag!

#állami gondozás

Élet+Stílus hvg.hu

„Minek jöttél anyák napjára, neked fölösleges!”

Gyivis, zacis, lelences, állami gondozott. Évtizedek óta így bélyegzik meg azokat a gyerekeket, akik elveszítették a szüleiket. Október 7-e az állami gondoskodásban élő gyerekek napja az SOS Gyermekfalvak kezdeményezésére. Egy legfrissebb felmérés a velük kapcsolatos előítéleteket kutatta.

Élet+Stílus hvg.hu

Hogyan lehet túlélni, ha elveszíted a szüleidet?

„Amikor elmondtad az iskolában, hogy te állami gondozott vagy, nincsenek szüleid, nagyon sokat csúfoltak” – meséli Heni, aki gyermekotthonban nőtt fel, de mára megvalósította álmait. Évente ötezer gyerek kerül állami gondoskodásba. Az SOS Gyermekfalvak kampányában a rendszerben felcseperedett fiatal felnőttek üzennek a bent lévő gyerekeknek, hogy hogyan lehet átvészelni ezt az időszakot és felnőni egy idegen közegben.

Élet+Stílus hvg.hu

A „fél falu” nevelőszülőségből él a kelet-magyarországi Halmajon

A Miskolctól 20 kilométerre, a szlovák határhoz vezető 3-as főút mellett fekvő, több mint 750 éves borsodi faluban a kilencvenes évek elején jelentek meg az első nevelőszülők. Kezdetben csak néhány porta alakult át kisebbfajta nevelőotthonná, ma viszont már 48 nevelőszülői családban 143 gyerekről gondoskodnak.

Itthon Károly-Rajki Edith

"Mindig volt valaki, akiért úgy éreztem: csinálni kell!"

Tóth Emese 11 évesen került először öccsével együtt állami gondozásba. Nehezek voltak a családi körülmények, apja agydaganattal, anyja súlyos pszichiátriai nehézségekkel küzdött, így ez tűnt jó megoldásnak. Tinédzserévei azzal teltek el, hogy hol beadták egy otthonba, hol hazatérhetett. Megannyi intézményt megjárt. Ma már túl van az érettségin, és a hvg.hu gyermekotthonokban felnőtt fiatalokról szóló videósorozatában arról mesélt: szeretne az ELTE-n tanulni, és egyszer majd óvodásokkal foglalkozni.